Stanislav Ličko

Muž, manžel, otec dvoch synov, investor, vizionár, iniciátor, spisovateľ a tvorca transformačných programov. Sprevádzam ľudí k bohatstvu a prosperite, duševnej celistvosti a zrelosti.

Ako nastalo moje prebudenie a prevzatie moci a zodpovednosti nad svojím životom

Narodil som sa v znamení leva jedného magického rána 8.8.1988. Mal som v celku pohodové detstvo a približne od veku 8 rokov som sa vďaka otcovi venoval technike a IT (Väčšinu času som sa hral na počítači Princa, Duke Nukem a iné 🙂

Rodičia sa mi venovali v rámci možnosti. Aj keď moja predstava bola samozrejme iná. Otec sa musel obracať aby zarobil peniaze a nevenoval sa mi tak ako som si predstavoval.

Ak tento príbeh dočítate až do konca, dozviete sa prečo práve táto nevýhoda a emočné zranenie, bolo presne to, čo mi pomohlo objaviť svoje životné poslanie. Vesmír to s nami myslí vždy dobre, aj keď to tak niekedy nevypadá. 

S počítačovým boomom prišlo aj to, že ľudia potrebovali pomoc a riešiť nejaké problémy. Popri tom, že som sa celé dni hral, som sa o počítačoch veľa naučil. 

Už ako 13-ročný som si zarábal tak, že som bol "dedinský opravár" a pomáhal som ľuďom preinšťalovať windows, odstrániť vírus, opraviť počítač alebo napáliť CD-čko. To boli moje prvé podnikateľské začiatku a do dnes si pamätám zarobených svojich pvých 200 Slovenských korún za 2 hodiny práce niekedy okolo roku 2000.

S príchodom Internetu sa mi otvorili nové dvere. Zlomový moment prišiel v mojich 15 rokoch, kedy som sa naučil programovať webové stránky. 

 

1000 Slovenských korún, v zalepenej obálke ma nasmerovalo na cestu online podnikania

Neviem ako som to robil, ale vždy som priťahoval zaujímavé priležitosti ,na ktorých sa dalo zarobiť.

Bol jesenný deň v roku 2003 a do schránky mi prišla zalepená obálka. Keď som ju otvoril bolo v nej 1000 Slovenský korún, ktoré som zarobil za naprogramovanie jednoduchej web-stránky, pre neznámeho človeka.

Mimochodom nikdy som sa s ním nestretol a ani do dnes ho nepoznám. Celú transakciu sme dohodli cez e-mail. (Webstránka bola úplná hnuska, ale fungovala 🙂 

Toto bol prelomový moment, pretože som si uvedomil, že ostatní ľudia sú ochotní zaplatiť za vyriešenie ich problému. A všetko vďaka internetu.

Postupom času sa podobní klienti začali zbierať a ja som si vedel vygenerovať pomerne slušný príjem. Nikdy som sa nenudil a keď som nemal prácu na počítači, zohnal som si manuálnu brigádu. Od 15 rokov som sa v podstate živil sám. 

Za našou najväčšou bolesťou sú skryté naše najväčšie dary...

Keď som mal 17 rokov, otec zomrel na rakovinu a vtedy sa nevedome začala moja osobná transformácia. Bola to veľká rodinná tragédia a ja som sa s tým nevedel vyrovnať.

Cítil som obrovskú bolesť, prázdnotu, krivdu a to, že som na všetko sám. V tom období som začal chodiť na diskotéky a približne 2x týždenne som sa musel opiť totálne do nemoty. Bol to jediný spôsob, ktorý som poznal ako odpojiť od emočnej bolesti e necítiť blbé pocity.

Takto sa to popri štúdiu na VUT Brno ťahalo až do veku cca. 23 rokov, kedy som stretol moju úžasnú ženu. Bola to cesta hľadania vlastnej identity a odpovede na otázku: "Kto som a aká je moja úloha na tomto svete?"

Vedel som, že chcem podnikať,
ale nevedel som s čím...

Na intráku v Brne pri mojom pracovnom počítači.

Po skončení vysokej školy som mal len jeden starý počítač a hlavu plnú nápadov. V tom období som brigádoval ako skladník v jednej maloobchodnej predajni.

Často sme tam nemali čo robiť a z dlhej chvíle som premýšľal o tom, čo by ma napĺňalo a čo by ma bavilo. Vedel som vytvoriť jednudoché webové stránky a taktiež, ma zaujímal predaj digitálnych produktov. 

Nevedel som presne, čo by to mohlo byť. Začal som hľadať spôsoby ako sa to dá urobiť tak, aby som nemusel vymieňať svoj čas za peniaze v práci, ktorá ma nebaví. Táto myšlienka mi nedávala spávať...

 

A potom prišiel výlet do Prahy,
ktorý mi zmenil celý život...

Písal sa rok 2012 a ja som sa zamestnal v jednej malej softwarovej firme v Brne, kde som robil webového programátora.

Nebol tam dobrý kolektív a ja som sa v tej práci necítil spokojne. V piatok som mal objednaný víkendový výlet pre mňa a moju partnerku do Prahy.

Problém bol ten, že som to oznámil neskoro a šéf mi nechcel dať v ten deň voľno, aby som mohol odísť skôr. 

Keď som sa to dozvedel, že ma pravdepodobne nepustí a prepadnú mi lístky na vlak. Vedel som, že toto je môj moment a toto je deň D.

Presne vtedy som urobil rozhodnutie a išiel na pracovné oddelenie podať výpoveď...

 

Ani som netušil, že práve v tomto momente sa odohráva zlomový moment môjho života. Pretože v tom momente ako som odchádzal s výpoveďou z dverí softwarovej firmy. Som nahlas povedal vetu:

"Odteraz sa idem živiť sám. Idem sa postaviť na vlastné nohy, aby mi už nikto nikdy nemohol diktovať, či môžem, alebo nemôžem ísť na výlet..."

Ak ste urobili niekedy v živote rozhodnutie celou svojou dušou, tak toto bolo jedno z nich.

Potom to nebolo z hľadiska peňazí ľahké. Môj príjem bol približne 200 - 300 EUR / mesačne z malých zákaziek, ktoré som programoval pre mojich klientov. Niečo zarobila partnerka a z toho sme platili nájom, a niečo málo nám ostalo.

Vesmír vždy pošle skúšky či to myslíme vážne.

Neskôr nastal ďalší, zlomový moment. Už sme nechceli platiť drahý nájom v Brne, tak sme sa presťahovali naspäť na Slovensko a tam som sa rozhodol, že sa idem venovať online podnikaniu na plno...

Až keď som sa dokázal pozrieť na svoje bolesti a strachy, mohol som uvidieť svoje dary.

Až 12 rokov po otcovej smrti mi trvalo pochopiť o čom to celé bolo. Konečne som mu odpustil. Vtedy sa život stal omnoho ľahším a ja som sa konečne cítíil lepšie. Potreboval som prijať svoju minulosť a svojho otca.

Prijať ho takého aký bol a hlavne odpustiť otcovi a SEBE. Zahodiť všetky krivdy a vyčistiť stôl medzi nami. Pretože jedine ja som držal krivdu, bolesť a emočné zranenie malého ukrivdeného chlapca.

Potreboval som si zažiť opustenie od otca a zranenie s mužskou línou (nepoznal som deda a chýbali mi mužské vzory), aby som mohol pracovať s mužmi. Vďaka tomu, že som si prešiel vlastnou bolesťou, som sa mohol začať deliť o svoje skúsenosti. 

Prvý krok bol prijať vlastné strachy, tiene, a slabé stránky, aby som mohol ísť do toho naplno. Preto som sa od roku 2015 - 2021 venoval úspešnému projektu  Novymuz.sk, kde som pracoval s mužmi a delil som sa o skúsenosti z oblasti partnerských vzťahov a intimity.

Popri tom vznikli 4 tlačené knihy (Z toho bestseller Ako ju pochopiť) ďalej 8 pokročilých online kurzov, platené digitálne knihy, stovky videí, webinárov a podcastov zdarma a iného digitálneho obsahu z oblasti rozvoja partnerských vzťahov.

Presne tu som pochopil, že všetky tie "náročné" momenty v našich životoch, sú pre nás skutočne zlatom. Skúšky a náročné momenty, ktoré v živote prekonáme môžu slúžiť aj ostatným, keď nájdeme odvahu ísť za hlasom svojho srdca a byť pre ostatných prínosom.

To ťažké pre mňa bolo vystúpiť zo svojej zóny komfortu a vykričať to celé do sveta. "Toto som ja: Stano Ličko autor projektu Novymuz.sk a toto vám ponúkam..." 

 

S projektom Novymuz.sk som si zakúsil,
aké to je byť "slávny"

 

Mám to vo svojom mene Staň-sa-slávnym - Stanislav. Za 6 rokov sa mi s týmto projektom podarili zaujímavé čísla. Rôzne články, videá, rozhovory, webináre a podcasty sa dostali k stovkám tisícom ľudí a reálne im pomohli uvedomiť si, kde sa v živote v oblasti partnerských vzťahov môžu posunúť a zažívať viac radosti, lásky, intimity a porozumenia.

Jeden článok v dobrých novinách zdieľalo viac ako 13 241 ľudí a čitalo ho státisáce ľudí. Vyskúšal som si aké to je byť v telke, alebo byť v časopise. Knihu Ako ju pochopiť čítalo viac ako 4000 ľudí, a jedného času bola aj v rebríčku najpredávanejších kníh na martinuse.

Ostatných kníh a produktov sa predali tisíce kusov a ja som mal pocit, že toto je vrchol úspechu. Avšak jednu dôležitú vec som si uvedomil, až keď som celú túto "slávu" a identitu dokázal pustiť. A ten moment prišiel začiatkom roka 2021.

Ako som z absolútnej nuly vybudoval za 5 rokov profitabilné podnikanie s obratom 178 498 EUR

Za 5 rokov podnikania sa mi podarilo vygenerovať celkom pekné čísla. Pre niekoho sú to smiešne malé čísla. Avšak pre mňa je to obrovský úspech, pretože som toto dokázal vybudovať z absolútnej nuly. 

Keď som začínal v roku 2016 nemal som:

  • Žiadne známosti alebo kontakty
  • žiadnych klientov
  • žiadny pravidelný príjem
  • žiadne referencie
  • žiadnu autoritu, alebo dôveryhodnosť a nikto ma nepoznal
  • veľmi málo skúseností
  • nevedel som ako funguje online podnikanie

A predsa sa mi podarilo toto:

Výpis objednávok z fakturačného systému jednej mojej firmy.

Avšak tá cenná lekcia pre mňa bola to, že keď si idete za svojimi snami tak to je možné.

Áno, sú za tým stovky hodín práce, ale práve online podnikanie mi umožnilo to, že som nemusel každý deň chodiť 8-10 hodín do práce, ktorá ma nebaví, ale nemiesto toho, som pracoval kedy som chcel. A inkasoval som peniaze za to, čo ma baví.

Zároveň som mohol oddychovať a byť so svojou rodinou, alebo robiť to čo milujem.

A podnikanie fungovalo 24/7 bez ohľadu na to či spím, alebo som s mojimi milovanými.

 

Aké sú teda moje dary?

Potreboval som sa naplno pustiť do toho čo chcem robiť. Prekonať všetky strachy, obmedzujúce presvedčenia a bloky, ktoré mi bránili ísť do toho naplno. Pokiaľ som neurobil tento krok, moje podnikanie fungovalo ako so "zatiahnutou ručnou brzdou".

Verím tomu, že naša duša s nami vždy komunikuje pravdivo, je len na nás či tento hlas počúvame

Prišli sme sem na túto planétu vyjadriť svoj veľkolepý potenciál a to nemôžeme urobiť, keď lipneme na svojom mene, značke alebo predchádzajúcom úspechu. Život je o neustálom raste a o zmene. 

Keď som sa rozhodol posunúť sa v živote ďalej, uvedomil som si, že som sa dokonale stotožnil s identitou autora projektu Novymuz.sk, zabudol som na to, že to je len projekt. 

Začiatkom roka 2021 začalo ďalšie pátranie na ceste môjho poslania a prišlo dôležité rozhodnutie vzdať sa všetkého, čo som dovtedy vybudoval.

Bol to pre mňa náročný krok. Predstavte si, že roky budujete niečo čo vám prináša radosť, finančnú a časovú slobodu a zrazu to máte celé zahodiť. Každopádne vždy keď sa jedny dvere zatvoria, druhé sa otvoria.

Keď som sa pozrel na to, čo všetko som doteraz vybudoval a v akých projektoch sa mi darilo. Zistil som, že viem veľmi rýchlo zmnotniť svoje nápady do reality tak, aby to bolo funkčné, praktické a generovalo to služný príjem.

Som vizionár, iniciátor zmien, ten čo ide väčšinou vždy proti davu a nebojí sa ísť do akcie. Často ľuďom ukazujem smer a inšpirujem ich k zmene. 

Niekedy vidím vnútorným zrakom potenciál druhých ľudí a vidím ako môžu svoje zručnosti prepojiť s podnikaním a živiť sa tým, čo milujú. To či majú odvahu sa na túto cestu pustiť už však nedokážem ovplyvniť. 

Baví ma ukazovať ľuďom ako sa majú prakticky dostať k svojmu cieľu. 

Dokážem extrémne rýchlo identifikovať potrebné kroky a ukázať im cestu tak, aby svoje aktivity pretavili v prosperujúci biznis. 

Mám pre teba jednu dôležitú správu: Samotný nápad bez realizácie je bezcenný.

Hlavná motivácia pre mňa nikdy neboli peniaze, ale sloboda

Peniaze sú vedľajším efektom toho, keď prinášaš na trh niečo hodnotné, za čo sú ochotní ostatní ľudia zaplatiť. Keď to spojíte s tým čo miluješ máte recept na prácu snov.

Ten pocit slobody by som už nemenil. Pretože, keď sa ráno zobudíš a môžeš si povedať: "Dnes nejdem do práce, ostanem doma so ženou a deťmi." A nemusím si pýtať povolenie alebo dovolenku od šéfa. Je to úžasné.

Rozhodne netvrdím, že tento systém fungovania je pre každého, avšak mne to takto vyhovuje. Pracujem kedy chcem a odkiaľ chcem. 

A to je odkaz aj pre teba.

Mojím cieľom je ukazovať ľuďom cestu k bohaststvu a slobode.

Každý z nás má v sebe obrovský božský potenciál. Rád ti s tým pomôžem.

Avšak nemôžeme objaviť svoj potenciál keď sme v krysom závode a chodíme do práce len kvôli peniazom.

Náš čas je naša najcennejšia komodita. Neprišli sme sem 40 rokov pracovať na snoch niekoho iného.

Preto ti rád ukážem cestu ako sa môžeš stať investorom a začať budovať svoj vedľajší príjem, tak aby si nemusel/a otročiť v práci len kvôli peniazom.

Ono to v skutočnosti nie je o peniazoch. Pochopili to všetci, čo už zarobili určité čiastky. 

Samozrejme nechcem aby to vyznelo, že to pôjde všetko bez práce, to nie.

Avšak chcem ťa uistiť, že to stojí za to pracovať na sebe a ísť si za svojimi snami a cieľmi.

Všetko čo som sa za tie roky naučil ti rád odovzdám a ukážem ti cestu k bohatstvu a slobode

Chcem ti ukázať vlastným príkladom, že sa to dá. Budem rád, ak ťa to inšpiruje.  Verím tomu, že v budúcnosti môžeme všetci robiť to čo milujeme a slušne sa tým aj uživiť. Verím tomu, že tu existuje iná cesta ako otročiť v práci a pracovať pre niekoho iného. Nielen že verím, ja a stovky ľudí to už žijú. 

Potrebuješ pochopiť, že tvoj príjem nemusí prichádzať len z práce, ktorú robiš. Toto je MINDSET investora alebo majiteľa biznisu. Môžeš nechať pracovať pre teba iných ľudí alebo tvoje peniaze.

Viem, že aj ty máš úžasné dary, ktoré môžeš odovzdávať ostatným, už teraz viem, že máš čo ostatních naučiť. Avšak potrebuješ sa rozhodnúť ísť do toho naplno. Prekonať svoj strach a vykročiť na túto cestu tak, ako ja keď som dal výpoveď a s poslednými peniazmi som išiel s mojou priateľkou na výlet do Prahy 🙂

Veľmi rád ti odovzdám skúsenosti, ktoré som sa za tieto roky naučil a odovzdám ti to najlepšie, čo o tejto oblasti viem. 

Veď pozri sa čo hovoria ostatní ľudia