Stanislav Ličko

Muž, manžel, otec dvoch synov, investor, vizionár, iniciátor, spisovateľ a tvorca transformačných programov. Sprevádzam ľudí k bohatstvu a prosperite, duševnej celistvosti a zrelosti.

Ako nastalo moje prebudenie a prevzatie moci a zodpovednosti nad svojím životom

Narodil som sa v znamení leva jedného magického rána 8.8.1988. Mal som v celku pohodové detstvo a približne od veku 8 rokov som sa vďaka otcovi venoval technike a IT (Väčšinu času som sa hral na počítači Princa, Duke Nukem a iné 🙂

Rodičia sa mi venovali v rámci možnosti. Aj keď moja predstava bola samozrejme iná. Otec sa musel obracať aby zarobil peniaze a nevenoval sa mi tak ako som si predstavoval.

Ak tento príbeh dočítate až do konca, dozviete sa prečo práve táto nevýhoda a emočné zranenie, bolo presne to, čo mi pomohlo objaviť svoje životné poslanie. Vesmír to s nami myslí vždy dobre, aj keď to tak niekedy nevypadá. 

S počítačovým boomom prišlo aj to, že ľudia potrebovali pomoc a riešiť nejaké problémy. Popri tom, že som sa celé dni hral, som sa o počítačoch veľa naučil. 

Už ako 13-ročný som si zarábal tak, že som bol "dedinský opravár" a pomáhal som ľuďom preinšťalovať windows, odstrániť vírus, opraviť počítač alebo napáliť CD-čko. To boli moje prvé podnikateľské začiatku a do dnes si pamätám zarobených svojich prvých 200 Slovenských korún za 2 hodiny práce niekedy okolo roku 2000.

S príchodom Internetu sa mi otvorili nové dvere. Zlomový moment prišiel v mojich 15 rokoch, kedy som sa naučil programovať webové stránky. 

 

1000 Slovenských korún, v zalepenej obálke ma nasmerovalo na cestu online podnikania

Bol jesenný deň a do schránky mi prišla zalepená obálka. Keď som ju otvoril bolo v nej 1000 Slovenský korún, ktoré som zarobil za naprogramovanie jednoduchej web-stránky, pre neznámeho človeka.

Mimochodom nikdy som sa s ním nestretol a ani do dnes ho nepoznám. Celú transakciu sme dohodli cez e-mail. (Webstránka bola úplná hnuska, ale fungovala 🙂 

Toto bol prelomový moment, pretože som si uvedomil, že ostatní ľudia sú ochotní zaplatiť za vyriešenie ich problému. A všetko vďaka internetu.

Postupom času sa podobní klienti začali zbierať a ja som si vedel vygenerovať pomerne slušný príjem. Nikdy som sa nenudil a keď som nemal prácu na počítači, zohnal som si manuálnu brigádu. Od 15 rokov som sa v podstate živil sám. 

Za našou najväčšou bolesťou sú skryté naše najväčšie dary...

Keď som mal 17 rokov, otec zomrel na rakovinu a vtedy sa nevedome začala moja osobná transformácia. Bola to veľká rodinná tragédia a ja som sa s tým nevedel vyrovnať.

Cítil som obrovskú bolesť, prázdnotu, krivdu a to, že som na všetko sám. V tom období som začal chodiť na diskotéky a približne 2x týždenne som sa musel opiť totálne do nemoty. Bol to jediný spôsob, ktorý som poznal ako prestať cítiť emočnú bolesť a blbé pocity.

Takto sa to popri štúdiu na VUT Brno ťahalo až do veku cca. 23 rokov, kedy som stretol moju úžasnú ženu. Bola to cesta hľadania vlastnej identity a odpovede na otázku: "Kto som a aká je moja úloha na tomto svete?"

Vedel som, že chcem podnikať,
ale nevedel som s čím...

Na intráku v Brne pri mojom pracovnom počítači.

Po skončení vysokej školy som mal len jeden starý počítač a hlavu plnú nápadov. V tom období som brigádoval ako skladník v jednej maloobchodnej predajni.

Často sme tam nemali čo robiť a z dlhej chvíle som premýšľal o tom, čo by ma napĺňalo a čo by ma bavilo. Vedel som vytvoriť jednudoché webové stránky a taktiež, ma zaujímal predaj digitálnych produktov. 

Nevedel som presne, čo by to mohlo byť. Začal som hľadať spôsoby ako sa to dá urobiť tak, aby som nemusel vymieňať svoj čas za peniaze v práci, ktorá ma nebaví. Táto myšlienka mi nedávala spávať...

 

A potom prišiel výlet do Prahy,
ktorý mi zmenil celý život...

Písal sa rok 2012 a ja som sa zamestnal na skúšku v jednej malej softwarovej firme v Brne, kde som robil webového programátora.

Nebol tam dobrý kolektív a ja som sa v tej práci necítil spokojne. V piatok som mal objednaný víkendový výlet pre mňa a moju partnerku do Prahy.

Problém bol ten, že som to oznámil neskoro a šéf mi nechcel dať v ten deň voľno, aby som mohol odísť skôr. 

Keď som sa to dozvedel, že ma pravdepodobne nepustí a prepadnú mi lístky na vlak. Vedel som, že toto je môj moment a toto je deň D.

Presne vtedy som urobil rozhodnutie a išiel na pracovné oddelenie podať výpoveď...

 

Ani som netušil, že práve v tomto momente sa odohráva zlomový moment môjho života. Pretože v tom momente ako som odchádzal s výpoveďou z dverí softwarovej firmy. Som nahlas povedal vetu:

"Odteraz sa idem živiť sám. Idem sa postaviť na vlastné nohy, aby mi už nikto nikdy nemohol diktovať, či môžem, alebo nemôžem ísť na výlet..."

Ak ste urobili niekedy v živote rozhodnutie celou svojou dušou, tak toto bolo jedno z nich.

Potom to nebolo z hľadiska peňazí nič extra, môj príjem bol približne 200 - 300 EUR / mesačne z malých zákaziek, ktoré som programoval pre mojich klientov. Niečo zarobila partnerka a z toho sme platili nájom, a niečo málo nám ostalo.

Neskôr nastal ďalší, zlomový moment. Už sme nechceli platiť drahý nájom v Brne, tak sme sa nasťahovali naspäť na Slovensko a tam som sa rozhodol, že sa idem venovať online podnikaniu na plno...

Až keď som sa dokázal pozrieť na svoje bolesti a strachy, mohol som uvidieť svoje dary.

Až 12 rokov po otcovej smrti mi trvalo pochopiť o čom to celé bolo. Konečne som mu odpustil. Vtedy sa život stal omnoho ľahším a ja som sa konečne cítíil lepšie. Potreboval som prijať svoju minulosť a svojho otca.

Prijať ho takého aký bol a hlavne odpustiť otcovi a SEBE. Zahodiť všetky krivdy a vyčistiť stôl medzi nami. Pretože jedine ja som držal krivdu, bolesť a emočné zranenie malého ukrivdeného chlapca.

Potreboval som si zažiť opustenie od otca a zranenie s mužskou línou (nepoznal som deda a chýbali mi mužské vzory), aby som mohol pracovať s mužmi. Vďaka tomu, že som si prešiel vlastnou bolesťou, som sa mohol začať deliť o svoje skúsenosti. 

Prvý krok bol prijať vlastné strachy, tiene, a slabé stránky, aby som mohol ísť do toho naplno. Preto som sa od roku 2015 - 2021 venoval úspešnému projektu  Novymuz.sk, kde som pracoval s mužmi a delil som sa o skúsenosti z oblasti partnerských vzťahov a intimity.

Popri tom vznikli 4 tlačené knihy (Z toho bestseller Ako ju pochopiť) ďalej 8 pokročilých online kurzov, platené digitálne knihy, stovky videí, webinárov a podcastov zdarma a iného digitálneho obsahu z oblasti rozvoja partnerských vzťahov.

Presne tu som pochopil, že všetky tie "náročné" momenty v našich životoch, sú pre nás skutočne zlatom. Skúšky a náročné momenty, ktoré v živote prekonáme môžu slúžiť aj ostatným, keď nájdeme odvahu ísť za hlasom svojho srdca a byť pre ostatných prínosom.

To ťažké pre mňa bolo vystúpiť zo svojej zóny komfortu a vykričať to celé do sveta. "Toto som ja: Stano Ličko autor projektu Novymuz.sk a toto vám ponúkam..." 

 

S projektom Novymuz.sk som si zakúsil,
aké to je byť "slávny"

 

Mám to vo svojom mene Staň-sa-slávnym - Stanislav. Za 6 rokov sa mi s týmto projektom podarili zaujímavé čísla. Rôzne články, videá, rozhovory, webináre a podcasty sa dostali k stovkám tisícom ľudí a reálne im pomohli uvedomiť si, kde sa v živote v oblasti partnerských vzťahov môžu posunúť a zažívať viac radosti, lásky, intimity a porozumenia.

Jeden článok v dobrých novinách zdieľalo viac ako 13 241 ľudí a čitalo ho státisáce ľudí. Vyskúšal som si aké to je byť v telke, alebo byť v časopise. Knihu Ako ju pochopiť čítalo viac ako 4000 ľudí, a jedného času bola aj v rebríčku najpredávanejších kníh na martinuse.

Ostatných kníh a produktov sa predali tisíce kusov a ja som mal pocit, že toto je vrchol úspechu. Avšak jednu dôležitú vec som si uvedomil, až keď som celú túto "slávu" a identitu dokázal pustiť. A ten moment prišiel začiatkom roka 2021.

Potreboval som sa naplno pustiť do toho čo chcem robiť. Prekonať všetky strachy, obmedzujúce presvedčenia a bloky, ktoré mi bránili ísť do toho naplno. Pokiaľ som neurobil tento krok, moje podnikanie fungovalo ako so "zatiahnutou ručnou brzdou".

Túto dôležitú vec si neuvedomuje tisíce malých podnikateľov, ktorý makajú ako šialení, ale majú zatiahnutú ručnú brzdu a v skutočnosti do toho nejdu na plno.

Keď som sa do toho pustil naplno, neuvedomoval som si, že som sa dokonale stotožnil s identitou "Nového muža", zabudol som kto som a akým smerom chce napredovať moja duša. A presne tento proces som urobil začiatkom roka 2021, kedy som sa dokázal vzdať všetkého čo som kedy vybudoval.

Išiel som za hlasom svojho srdca a objavil som svoj dar, ktorý je ten, že mám veľmi praktickú schopnosť, pomerne rýchlo zhmotniť svoje nápady do hmoty. A práve o tieto skúsenosti sa chcem s tebou podeliť, ako to môžeš docieliť aj ty. 

Mojim zámerom je byť užitočný aj pre ostatných, pretože chcem, aby sa ľuďom darilo a zažívali v živote hojnosť a mohli sa živiť tým čo milujú. Možno máš skvelé nápady, ale nevieš ako to celé zrealizovať, alebo pretaviť do praxe. 

Pretože mám pre teba jednu dôležitú správu: Samotný nápad bez realizácie je bezcenný.

 

Ako som z absolútnej nuly vybudoval za 5 rokov profitabilné podnikanie s obratom 178 498 EUR

Za 5 rokov podnikania sa mi podarilo vygenerovať celkom pekné čísla. Pre niekoho sú to smiešne malé čísla. Avšak pre mňa je to obrovský úspech, pretože som toto dokázal vybudovať z absolútnej nuly. 

Keď som začínal v roku 2016 nemal som:

  • Žiadne známosti alebo kontakty
  • žiadnych klientov
  • žiadny pravidelný príjem
  • žiadne referencie
  • žiadnu autoritu, alebo dôveryhodnosť a nikto ma nepoznal
  • veľmi málo skúseností
  • nevedel som ako funguje online podnikanie

A predsa sa mi podarilo toto:

Výpis objednávok z fakturačného systému jednej mojej firmy.

Avšak tá cenná lekcia pre mňa bola to, že keď si idete za svojimi snami tak to je možné.

Áno, sú za tým stovky hodín práce, ale práve online podnikanie mi umožnilo to, že som nemusel každý deň chodiť 8-10 hodín do práce, ktorá ma nebaví, ale nemiesto toho, som pracoval kedy som chcel. A inkasoval som peniaze za to, čo ma baví.

Zároveň som mohol oddychovať a byť so svojou rodinou, alebo robiť to čo milujem.

A podnikanie fungovalo 24/7 bez ohľadu na to či spím, alebo som s mojimi milovanými.

 

Hlavná motivácia pre mňa nikdy neboli peniaze, ale sloboda

Peniaze sú vedľajším efektom toho, keď prinášaš na trh niečo hodnotné, za čo sú ochotní ostatní ľudia zaplatiť. Keď to spojíte s tým čo milujete máte recept na prácu snov.

Ten pocit slobody by som už nemenil. Pretože, keď sa ráno zobudíte a môžete si povedať: "Dnes nejdem do práce, ostanem doma so ženou a deťmi." A nemusím si pýtať povolenie alebo dovolenku od šéfa. 

Rozhodne netvrdím, že tento systém fungovania je pre každého, avšak mne to takto vyhovuje. Pracujem kedy chcem a odkiaľ chcem. 

A to je odkaz aj pre vás.

Mojím snom je pomôcť ľuďom uvidieť ich potenciál a pretaviť to v reálne podnikanie tak, aby mohli robiť to čo milujú a mohli sa tým uživiť. A nie len to!

Aby mohli zažívať obrovskú hojnosť a radosť  v živote. Ono to v skutočnosti nie je o peniazoch. Pochopili to všetci, čo už zarobili určité čiastky. 

Samozrejme nechcem aby to vyznelo, že to pôjde všetko bez práce, to nie.

Avšak chcem ťa uistiť, že to stojí za to pracovať na sebe a ísť si za svojimi snami a cieľmi.

Existuje tu takzvaná Nová cesta tvorenia v hmote. Cesta ľahkosti, radosti, blaženosti. Cesta ktorou kráčas bez odporu. Cesta na ktorej ťa môžem sprevádzať.

Všetko čo som sa za tie roky naučil ti chcem odovzdať a vytvoriť tvoju jedinečnú cestu na mieru.

Chcem ti ukázať vlastným príkladom, že sa to dá. Bude mi cťou keď ťa môžem sprevádzať na tejto ceste. Verím tomu, že v budúcnosti môžeme všetci robiť to čo milujeme a slušne sa tým aj uživiť.

Viem, že aj ty máš úžasné dary, ktoré môžeš odovzdávať ostatným, už teraz viem, že máš čo ostatních naučiť. Avšak potrebuješ sa rozhodnúť ísť do toho naplno. Prekonať svoj strach a vykročiť na túto cestu tak, ako ja keď som dal výpoveď a s poslednými peniazmi som išiel s mojou priateľkou na výlet do Prahy 🙂

Veľmi rád ti odovzdám skúsenosti, ktoré som sa za tieto roky naučil a odovzdám ti to najlepšie, čo o tejto oblasti viem. Mojím cieľom je sprevádzať ťa na ceste, aby si do 6 mesiacov mal svoj profitabilný biznis.

Veď pozri sa čo hovoria ostatní ľudia

Marek Bohunický, Autor projektu Dračie Karty

Markéta Zapletalová, Autorka projektu o Art terapii

Miroslav Kajňák, Košice

Viliam Zmeták, Autor projektu o sexualite

Pavol Štiblarik - Autor projektu Improcooking.sk

Milan Houdek, Kouč osobnostného rozvoja