08# Podcast – 12 najčastejších chýb začínajúcich investorov

Ak to myslíš s investovaním vážne a chceš pomoc s tvorbou tvojho investičného portfólia na mieru. KLIKNI SEM a dohodni si nezáväznú 30 min konzultáciu priamo so mnou.

Videozáznam z podcastu

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Ak to myslíš s investovaním vážne a chceš pomoc s tvorbou tvojho investičného portfólia na mieru. KLIKNI SEM a dohodni si nezáväznú 30 min konzultáciu priamo so mnou.

Prepis podcastu 12 najčastejších chýb začínajúcich investorov v textovej forme

Nikto učený z neba nespadol. 

Všetky chyby, som v minulosti robil a verím, že sa z tohto dielu poučíš a nebudeš ich opakovať.

Robiť chyby v živote nie je zlé, tak ako nás učí škola. Pretože, ja to nevnímam ako chyby, ale ako skúsenosti. 

Zlé je nepoučiť sa z týchto skúseností. 

Dobrou správou je, že tie isté chyby už pred nami urobili iní, vieme o nich a môžeme sa ich vyvarovať. 

Robil som rozsiahly pohľad do mojej minulosti a zároveň som prehľadal ďalšie iné zdroje, kde skúsení investori zdieľali svoje skúsenosti čomu sa vyvarovať na začiatku investovania..

Takže ešte predtým ako investuješ svoje prvé peniaze skús sa pozrieť na tieto najčastejšie chyby začínajúcich investorov.

Veľmi zjednodušene by som to na úvod zhrnul tak, že najväčšie chyby sú to, že dovolíme emóciám a strachu aby ovplyvnili naše investičné rozhodnutia. Nerobiť riadenie rizika a všetko staviť na jednu kartu a nemať dlhodobý investičný plán.

Ak budeš robiť tieto veci garantujem ti, že prídeš o peniaze.

1. Príliš dlho odkladať začiatok investovania

Najlepší čas na začatie investovania bol včera a druhý najlepší je dnes. 

Ideálnym časom, kedy začať investovať je čím skôr. Takže je super, že počúvaš tento podcast. Ideálne je keď začneš investovať v mladom veku. Hneď ako začneš zarábať prvé peniaze, ešte nemáš veľké výdavky a dokážeš ušetriť značnú časť svojho príjmu. Ak začiatok investovania zbytočne dlho odsúvaš, oberáš sa o magický efekt tzv. zloženého úročenia, ktoré spôsobuje, že „peniaze tvoria ďalšie peniaze“.. Pri investičnom horizonte v desiatkach rokov každý zameškaný rok zníži výslednú „nasporenú“ sumu aj o rádovo jednotky percent. Ak budeš namiesto 30 rokov investovať iba 20, pripravíš sa o vyše 60% cieľovej sumy.  Ak Ťa toto nepresvedčí začať už dnes, potom fakt neviem, čo áno…

2. Ignorovanie inflácie

Či sa ti to páči alebo nie, žijeme v dlhovom inflačnom systéme. To znamená, že sporenie peňazí sa ti nikdy neoplatí z dlhodobého hľadiska. Pretože kým si nasporíš veľkú sumu peňazí napríklad na kúpu nehnuteľnosti, ceny vyletia za 20 rokov niekoľkonásobne.. Mnoho ľudí si mylne myslí, že investovanie je rizikovejšie ako držanie hotovosti. A takto nechávajú všetky svoje peniaze na bankovom účte. Banka tvoje peniaze s radosťou požičiava alebo investuje a nedá ti z toho ani cent. Každá investícia prináša nejaké riziko. Dobrá správe však je to, že riziko sa dá riadiť, alebo môžeš vybrať investície, kde sú riziká minimálne. 

Za mňa najväčšie riziko dnes je držať peniaze na účte.

Ak nemáš ročné zhodnotenie na tvojom účtu väčšie ako je inflácia, reálna kúpna sila a hodnota peňazí každý rok klesá, v súčasnej dobre obrovskou rýchlosťou. Existuje tu veľké množstvo spôsobov ako ochrániť hodnotu peňazí pred infláciou. Držanie peňazí na bankovom účte a šetrenie je najhorší spôsob ako ochrániť svoj majetok, ak to robíš každý deň chudobnieš viac a viac.

3. Investovať peniaze, o ktoré si nemôžeš dovoliť prísť

Toto je obrovská chyba, na ktorú doplatilo v minulosti obrovské množstvo ľudí, investovali často do jedného investičného produktu svoje celoživotné úspory a prišli o peniaze.

Ešte predtým, ako začneš investovať, je potrebné mať vybudovanú finančnú rezervu v hotovosti na nepredvídané situácie. Určite nedrž svoju rezervu na bankovom účte. V prípade nejakých nečakaných situácií na trhu, sa nemusíš k týmto peniazom dostať. 

Moje odporúčanie je mať v hotovosti od 3 mesiacov po 1 rok bežných životných nákladov. Záleží od mnohých faktorov či žiješ sám, alebo máš rodinu. Takže túto sumu si maj odloženú bokom a určite ju neinvestuj. Rezerva slúži na nepredvídané výdaje ako je oprava auta, nečakané výdaje alebo nečakané životné udalosti.

4. Chamtivosť, nenažanosť a snaha zarobiť investovaním rýchle prachy. 

Ľudia sú v tomto nepoučiteľný. Ja sám som na tomto pohorel v kryptomenách, ktoré som sám nakupoval s vidinou rýchlych prachov. Nikdy to nedopadlo dobre.Toto je častý problém aj dnes sa stretávam s ľuďmi, ktorí mi tvrdia že investovaním dokážu zarobiť 30% za mesiac a pod. Trh funguje vždy v nejakých cykloch. Keď sa pozrieme do histórie vždy tu bolo obdobie rastu a obdobie poklesu. Ja osobne už nenaháňam percentá, sústredím sa na dlhodobú udržateľnosť, stabilitu výnosov aj keď nižších a na toto si daj naozaj pozor, keď ti niekto sľubuje astronomické zisky v stovkách percent ako sa to dialo posledné roky. Investovanie je dlhodobá záležitosť. 

5.Nakupovať draho a predávať lacno

Toto je obrovská chyba začiatočníkov. Väčšina ľudí kupuje nejaké aktívum, či už akcie firiem alebo iné aktíva, keď sa o tom hovorí v správach. Toto je najhorší moment nákupu. To je moment kedy profesionáli predávajú a začiatočníci nakupujú. Presne tak ako teraz je obrovský výpredaj na akciovom a krypto trhu, možno to ešte pôjde dole. Ale väčšina neskúsených investorov teraz narieka a predáva.  Opäť tu hrá rolu strach a chamtivosť. Mnoho začínajúcich investorov sa opäť pozerá na zisk len z krátkodobého hľadiska namiesto cieľov na desiatky rokov. Hlavne v súčasnej dobe si treba dať obzvlášť pozor na “Zaručené tipy” od youtuberov, ktorí sú často platený rôznymi firmami, ktoré si u nich zaplatia promo. Takto napumpujú kapitál do projektu a potom zvolia výstup.

6. Nemať investičné ciele a investičnú stratégiu z dlhodobého hľadiska

Ako sa chceš dostať do cieľa, keď nevieš kam ideš? Investovanie je dlhodobá záležitosť. Preto potrebuješ mať jasne definovaný cieľ a časový horizont. Bez cieľov a stratégie, profilu rizika, ktoré si ochotný podstúpiť nevyberieš správne investičné produkty a nástroje. Čo znamená, že nedosiahneš uspokojenie a na investovanie zanevrieš. Ľudia bez cieľov, vízie  a stratégie sú totiž najviac zmietaní emóciami pri výkyvoch trhov. Takže daruj si pokojný spánok – definuj si investičné ciele a stratégiu a neboj sa výkyvov na trhu.

7. Dávať všetky vajcia do jedného košíka (Nerozkladať riziko) alebo zamilovať sa do spoločnosti.

Vieme ako to dopadne keď máme ružové okuliare a nevidíme partnera reálne. To isté sa môže stať aj s investíciou do nejakej spoločnosti alebo projektu. Vidíš túto investičnú príležitosť nereálne a už si predstavuješ jachty a dovolenky. Opäť častá chyba, ľudia ktorí slepo nasledujú len “overené tipy” youtuberov, alebo hlavných médií, ktoré často slúžia ako PR kanály veľkých korporácií. Diverzifikácia teda rozloženie rizika je alfa omega úspešného investora. Takže moja skúsenosť nikdy nedávaj všetky peniaze len na jednu kartu. Keď si podnikateľ je to iné, vtedy môžeš investovať väčšinu svojich peňazí do biznisu, pretože máš oveľa väčší vplyv na to čo sa deje v tvojej firme. Ak investuješ len do spoločnosti napríklad kúpiš akcie Tesly, kde nemáš prehľad a vplyv, ideš do veľkého rizika. Preto ti odporúčam rozložiť svoje investície na viacero spoločností alebo služieb. Minimálne budeš mať kľudnejší spánok. 

8. Strachovať sa a denne pozerať stav tvojej investície, sledovať médiá, finančné a trhové správy 

Samozrejme je rozdiel či si investíciu spravuješ sám, alebo využívaš služby, kde sa ti o portfólio starajú profesionáli. Ja som zvolil túto možnosť, pretože ma to nebaví pozerať do grafov a študovať nejakú účtovné uzávierky firiem. Po pravde ani nemám na to čas, sledovať každý deň čo sa deje vo svete. 

Ak máš tento pocit, že musíš každý deň sledovať svoju investíciu, finančné správy, a strašne to prežívaš. Tvoje rozhodnutia budú ovplyvnené emóciami. Budeš potom s veľkou pravdepodobnosťou robiť chybné investičné rozhodnutia. Emócie do investovania nepatria. Nebudeš mať potom ani kľudný spánok. Ak máš dobrú investičnú stratégiu, dobre rozložené riziko, aktívnu správu a niekoho kto sa ti o investíciu stará, tak nemusíš sledovať každý deň finančné spravodajstvo. Buď investor a nie špekulant. Drž sa svojich pravidiel. 

9. Platiť príliš vysoké poplatky 

Pri každej investícii si zisti vopred všetky poplatky, ktoré sú spojené s tvojou investíciou z dlhodobého hľadiska. Mali by ťa zaujímať vstupné poplatky, výstupné poplatky, storno poplatky, priebežné alebo manažérske poplatky za správu portfólia, ďalšie iné poplatky. Pretože poplatky môžu mať dopad na tvoj celkový výnos z dlhodobého hľadiska. 

10. Častý trading a investovanie do vecí, do ktorých sa nerozumieš

Čas je tvoja najdrahšia komodita. Preto investuj čas do činností, ktoré ti prinášajú peniaze a nestoja ťa veľa času. Mnoho neskúsených investorov začína obchodovať na páku, aj keď sa tomu nerozumejú, investujú do projektov, ktoré nie sú transparentné alebo sa snažia hodiny a hodiny sedieť za monitormi a robiť trading. 

Podľa môjho názoru ak chceš byť úspešný trader – chceš sa živiť obchodovaním, je to práca ako každá iná a potrebuješ na to roky skúseností. Bežný človek z môjho pohľadu na to dnes nemá kapacitu, kvôli komplexnosti sveta. Ak máš prácu, rodinu, koníčky a pokiaľ trading nie je tvoje životné poslanie, je lepšie vybrať si investičný produkt, ktorý ti nežerie čas a môžeš na tom zarobiť.. 

11. Pasívne investovanie namiesto aktívneho riadenia portfólia.

Dnešná doba je extrémne rýchla a stále sa zrýchľuje. Trh sa mení a stratégie, ktoré možno fungovali pred rokmi už dnes nefungujú. Pasívne investovanie je to čo ti ponúka väčšina fondov. Vtedy môžeš zarobiť len na raste trhu, čo z dlhodobého hľadiska nie je zlé. Avšak dnes sú tu aj možnosti ako môžeš zarobiť aj na poklese trhu a môžeš to robiť presne tak ako to robia veľkí hráči. Portfólio potrebuje určitý rebalancing podľa aktuálnej trhovej situácie, ak to nevieš robiť je potrebné mať niekoho kto ti s tým poradí.

12. Najväčšia chyba – Nepoučiť sa zo svojich skúseností.

Takmer v každej rodine je +nejaký príbeh, kde niekto urobil tieto chyby a malo to negatívny vplyv na jeho životný štandard. Robiť chyby nie je zlé, na tom sa predsa učíme, avšak opakovať ich stále dookola je tragédia a začarovaný kruh. Verím, že tento podcast ti pomohol neopakovať tieto chyby a vďaka tomu sa vyhnúť sa tak nepríjemnostiam a namiesto toho mať službu, ktorá sa o teba postará.

Ak to myslíš s investovaním vážne a nemáš teraz na to kapacitu všetko si riešiť vo vlastnej réžii a chceš mať svoje investičné peniaze bezpečne rozložené na rôzne oblasti s aktívnym riadením profesionálmi a chceš pomoc s tvorbou tvojho investičného portfólia na mieru. Vyžiadaj si nezáväznú 30 min investičnú konzultáciu priamo so mnou.

Dá sa začať od 100 EUR mesačne a do 23.12. je ešte možnosť stihnúť mesačnú uzávierku a mať tak staré ceny služieb pravidelného investovania. Od 1.1 idú ceny nahor o 20%

Chceš dostať upozornenie e-mailom vždy keď vyjde nový obsah?

Sľubujem, že budem posielať len hodnotné informácie, ktoré ti môžu v živote pomôcť...

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.